Svatba a koronavirus pohledem fotografa

18. 4. 2020

Koronavir a svatba. Zrušit nebo přeložit svatbu kvůli koronaviru? Rušíme naši vysněnou a roky plánovanou svatbu v dubnu, rušíme svatbu v květnu, rušíme svatbu v červnu, červenci i srpnu. Tyhle věty teď ve větší či menší obměně rezonují napříč svatebním odvětvím.

Milí noubenci, vydechněte a pořádně se několikrát nadechněte. Toto období, které trvá už bezmála měsíc, není jednoduché pro nikoho z nás, ale společně ho zvládneme. Tahle doba kovidová jednou skončí a bude zase dobře. Ani mi fotografové nemáme na růžích v současné situaci zrovna ustláno, ale o to víc bych Vás chtěla trochu uklidnit a na následujících řádcích vysvětlit, že se svého velkého dne nemusíte vzdát. Stačí jen nepanikařit a přemýšlet s chladnou hlavou. 

V současné době je stále vyhlášený nouzový stav a vládou nařízená restriktivní opatření, která neumožňují uskutečnění svateb v takovém rozsahu, v jakém jste plánovali a bez poměrně přísných hygienických opatření. Ani focení lidí bez roušek není stále ujasněné. Focení klientů v atelieru je zakázano zcela. My fotografové si užíváme nucenou dovolenou a ikdyž nikdo předem nevíme, jak se situace bude vyvíjet, můžeme se na ni alespoň dobře připravit.

Spousta z Vás už bude mít určitě polovičku výzdoby, ne-li všechnu, oznámení, prstýnky s vyrytým datumem, objednané místo obřadu a hostiny, šaty, cattering, fotografa a kameramana, DJ a milion dalších věcí, které Vám přidělávají starost kvůli zaplaceným zálohám a rezervačním poplatkům. Mám pro Vás moc dobrou zprávu! Všechny tyhle věci se dají dobře vyřešit. Stačí je jen naplánovat. Nejjednodušší způsob je vytvořit si náhradní záložní svatební plán, který budete moci zrealizovat i týden nebo dva před svatbou. Nic kromě chladné hlavy a telefonu k tomu nebudete potřebovat.

Jdeme na to!

JAK VYTVOŘIT ZÁLOŽNÍ SVATEBNÍ PLÁN

 1. Nepanikařte

  Nikomu z nás panika neprospěje. Nejen že si tak oslabujete imunitní systém, který v téhle době potřebuje v dobré kondici a funčkní, ale zrušením svatby ve stavu paniky si můžete přivodit víc škod, než užitku. Podívám se spolu, jak z téhle situace vyjít jako vítěz. Zobněte si vitamín C, projděte se na čerstvém vzduchu někde daleko od lidí a bez roušky a nahoďte mód pohoda. Zvládnete to! V první řadě zvažte, jestli je opravdu nutné několik týdnů, měsíců dopředu rušit svatbu. Podle mě není! Stačí jen plánovat. Zrušená svatba v srpnu ve Vaše vysněné datum Vás může mrzet a stát víc, než byste řekli a můžete přijít o nemalou částku záloh. Tohle si prosím moc dobře promyslete. Nerušte, komunikujte, plánujte plán B!

 2. Vytvořte si plán B a zamyslete se

  To nejlepší, co teď můžete udělat, je vytvořit si náhradní svatební plán. Sedněte si doma s partnerem, proberte spolu, které datum by bylo fajn a zamyslete se nad celou situací společně. Vím, že to Vaše datum jste si vysnili a dlouho plánovali. Možná ho máte vyryté na prstýncích, možná ho máte na oznámení, která čekají na rozeslání svatebním hostům. Možná ho máte na výzdobě a všude, kde jen může být. Nevěšte ale hlavu. Teď plánujeme, teď můžeme všechno s trochou usílí změnit, pokud to bude potřeba. Vemte prosím v úvahu, že podzimní a letní víkendy už byly pravděpodboně tuto sezónu obsazené, ale to není důvod k zoufání. Spousta dodavatelů bude mít stoprocentně volné čtvrtky a pátky a to je moc dobrá zpráva, protože svatby ve čtvrtek a v pátek jsou prostě skvělé. Jestli máte strach, že by se někteří hosté nemohli dostavit, tak věřte, že takové obavy nejsou na místě. Většina hostů si bude muset vybrat dovolenou a rádi ji využijí k tomu, aby s Vámi oslavili Váš den D, protože cesta do zahraničí je dost nejistá. Berte také při výběru jiného termínu ohled na Vaše hosty. Nebudou mít Vaše babičky a dědečkové strach se svatby o 50ti a více lidech zůčastnit? Budou svatby o 100 lidech vůbec povolené a když ne, je možnost streamovat např. obřad mezi ty, které nebudu moci pozvat a co by to obnášelo? Možností a variant je spousta. Některé vám ještě na závěr připomenu.

 3. Komunikujte

  Komunikace s dodavateli. Tu si třikrát podtrhněte a dejte si na ni opravdu záležet. Neoznamujte, ptejte se. Hledejte společně datum, kdy by mohli opravdu všichni uskutečnít Váš záložní plán. Zeptejte se jich, jestli jsou ochotní přesunout Vám termín i se zálohou. Většinou tomu nic nebrání, jen si pohlídejte cattering a dodavatele, kteří musí např. nakoupit suroviny na výrobu cukroví apod. a jak dlouho dopředu potřebují vědět, že svatbu skutečně přesunete. Ideální jsou pro takový plán B všední dny. Ve světě je to úplně běžné a i dodavatelé budou rádi, to mi můžete věřit. Ve většině případů tak nepřijdete o zálohy ani rezervace. Tohle je opravdu na každém dodavateli zvlášť. Podobnou situaci nikdo z nás neplánoval, nezažil a velmi záleží i na tom, jak máte postavenou smlouvu. V neposlední řadě i na morálních hodnotách dodavatelů, kteří se z mé zkušenosti snaží vyjít maximálně vstříc. Zkuste se na to podívat i z jejich strany. Pro mnoho z nich je tahle situace téměř likvidační. Několik let budovali s láskou něco, čemu věřili. Poctivě podnikali a v současné situaci jim zbyly jen prázdné ruce a možnosti téměř žádné. Pokud budete chtít zrušit svatbu několik měsíců dopředu definitivne, s největší pravděpodobností o část záloh a rezervačních poplatků přijdete. Dejte si záležet na tom, abyste měli od všech, na kom svatba stojí, potvrzené, že v případě přesunutí svatby jsou ochotni jít do toho s Vámi ve zvolený jiný termín a potvrzení žádejte nejlépe písemně.

 4. Nerušte->přesouvejte

  Tenhle bod úzce souvisí s komunikací. Uvědomte si, že přesouvat svatbu pravděpodobněte nebudete sami. Svatební sezóna naplno začíná začátkem dubna a vy se navíc budete pravděpodobně snažit přesunou svatbu na již obsazený podzim 2020 a nebo na rok 2021. Smísí se nám tak proto velké množství svateb ze dvou sezon dohromady. Z téhle termínové války vyjde nejlépe ten, kdo si rovnou zkusí vykomunikovat termíny u všech svých dodavatelů ve všední den. Svatba ve čtvrtek nebo v pátek vám dává spoustu kladných bodů a uvítají ji i svatební hosté. Oslavovat a odpočívat můžete o  1-2 dny díky následnému víkendu déle a to je přece skvělé!

 5. Co s datumy na dekoracích a prstýncích?

  Tady je velmi jednoduché řešení. Prstýnky můžete nechat přeleštit, oznámení vtipně přelepit např. “dostali jsme druhou šanci” apod. Některé dekorace vám asi zůstanou, ale bude to pravděpodobně jen malá finanční ranka. Popřemýšlejte, naplánujte, jak byste tyhle věci v případě uskutečnění záložního plánu vyřešili. Zeptejte se na řešení i s vých dodavatelů. Určitě Vám rádi poradí a vyjdou vstříc.

 

MÁM ZÁLOŽNÍ PLÁN A CO TEĎ?

Teď už si můžete oddechnout, máte záložní plán, který jste schopni zrealizovat i týden nebo dva před přesunutím svatby. Jste připraveni, nemůsíte mít strach. Nic nerušíte a pořád můžete chystat, plánovat a těšit se. A jsou nějaké další kroky, které můžu podniknout? Jsou a já vám teď dám nějaké užitečné tipy.

 

 CO VÁS MOŽNÁ NENAPADNE

 1. Strach starších svatebních hostů z nákazy můžete vyřešit streamovaním obřadu, což je v zahraničí docela běžné.
 2. Počet hostů může být delší dobu omezen. Nabízí se ale varianta vzít se ve svoje vysněné datum jen se svědky na příslušném úřaďe a velkou vysněnou svatbu uspořádat podle plánu později, kdy vás oddá kamarád nebo tatínek jen na oko. Takovou svatbu už jsem zažila a bylo to dojemnější, než jsem si představovala. Co může být hezčí, než když Vás před Vašimi nejmilejšími spojí někdo blízký. Většina snoubenců by Vám řekla, že z toho měli daleko hlubší zážitek, než z oficialního obřadu na radnici.
 3. Svatbu si můžeze nechat po skončení nouzového stavu u většiny pojišťoven pojistit. Vyhnete se tak ztrátě financí ze záloh.

Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla, uklidnila a nasměrovala správným směrem. Věřte mi, že by mě netěšilo nic víc, než vyběhnout zase bez starostí s foťákem mezi Vás. Buďte co nejvíc v pohodě a zdraví a dejte mi vědět, jestli jsem Vám alespoň trochu pomohla. Ráda se dozvím, že moje snažení nebylo zbytečné.

Od 20.4. 2020 jsou povoleny svatby do 10 osob vč. oddávajícího, matrikářky, svědků, snoubenců, kteří jediní 2 nemusí mít roušku a dalších 4 osob, které roušku mít musí. Do zbývajících 4 osob musíte započítat jak rodiče, tak fotografa, kameramana, živou hudbu apod. Focení portrétu je možné v přírodě bez roušek. Dle vyjádření MPO je možné fotografovat bez roušek jednotlivce nebo rodiny, pokud není v okolí další člověk. Jestli vláda bude i nadále postupovat podle zveřejněného harmonogramu zatím nevíme, je to pouze plán. Vývoj situace a nařízení se může každý den měnit.

Krásné dny plné sluníčka a co nejvíce zdraví Vám všem moji milí.

Vaše fotografka v karanténě Verča

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT